top of page

הפרויקטים שלנו

הפרויקטים שלנו הם הדרך שלנו להגיע ליעדים שהצבנו לעצמנו.
הפרויקטים של עמותת ״באר שובע״ מתחדשים ומשתפרים באופן קבוע,
והם תמיד מכוונים למטרה שלנו לצמצם את חוסר הביטחון התזונתי
בעזרת קהילה חזקה.

המסעדה הקהילתית
אדם בבגדי טבח מחזיק מגש מזון
צילום מלמעלה על שולחן מוקף אנשים שחותכים ירקות

המסעדה הקהילתית

מסעדת באר שובע חרטה על דגלה לספק מזון חם, בריא וטעים לכל אדם, ללא שאלות וללא הבדלי דת, גזע ומין. המסעדה פתוחה כל ימות השבוע לישיבה במקום, ומספקת לסועדים גם ארוחות ארוזות לסופי השבוע. הארוחה במסעדה הקהילתית כוללת תמיד מנה בשרית, תוספת, סלט, מרק ולחם. התפריט נבנה בתהליך שבו השתתפו סועדים בקבוצת מיקוד לצד תזונאית מקצועית, והוא מותאם לצרכים התזונתיים המומלצים, לצד העדפות הסועדים עצמם.

בסך הכול המסעדה מספקת כ-90,000 ארוחות חמות לנזקקים בשנה. בנוסף, המסעדה מספקת ארוחות חמות לילדים ונוער בסיכון בבאר שבע והסביבה, שמגיעות אליהם באמצעות מוסדות החינוך שלהם.

חבילות מזון ומבצעי חגים

חבילות מזון ומבצעי חגים

עמותת באר שובע בשיתוף עם עמותת 'לתת' מחלקת 100 חבילות מזון על בסיס חודשי למשפחות הזקוקות להן בשגרה, שמופנות אלינו על ידי מחלקת הרווחה בבאר שבע. בתקופות החגים אנו נותנים מענה לפניות הרבות שמגיעות אלינו, ומחלקים סלי מזון לחג למאות משפחות. בסך הכול עמותת באר שובע מחלקת אלפי חבילות מזון בשנה.

 

משפחות שזקוקות לסלי מזון הן משפחות שצריכות גם יד מושטת והזדמנויות לצאת ממעגל התמיכה. הקשר שלנו עם המשפחות והאמון שנרקם דרך מבצעי החגים וסלי המזון לאורך השנה מאפשר לנו גם להנגיש להם הזדמנויות להתפתחות אישית, ולעודד עצמאות כלכלית.

ארבעה מתנדבים אורזים חבילות מזון
נמ״ש
קבוצת נשים מחזיקות שלטים

נמ"ש - נשים מובילות שינוי

תוכנית נמ"ש היא תוכנית פיתוח מנהיגות לנשים שסבלו מחוסר ביטחון תזונתי. במסגרת התוכנית, נשים שנתמכות על ידי גורמי רווחה ועמותות עוברות תהליך אישי וקבוצתי של העצמה ומנהיגות, פיתוח תחושת מסוגלות וביטחון עצמי, פיתוח יזמות והובלה חברתית. הנשים מובילות מיזמים בתוך העמותה ומחוצה לה, רוכשות כלים לייצר שינוי חברתי ומסייעות גם לנשים אחרות שהיו במצבן.

 

במסגרת התוכנית הנשים נפגשות מדי שבוע, ועם הזמן מתחילות לא רק לעזור לעצמן אלא גם לסייע לאחרים תוך מעורבות בפעילויות למען החברה. בכל שנה מצטרפות לקבוצה נשים חדשות, ונשות נמ"ש הוותיקות מאמצות אותן ומסייעות להן למצוא את הכוחות שבהן מתוך דוגמה אישית וחברות אמיצה.

 

לאורך הפעילות 80% מהמשתתפות יצאו מרשימות הרווחה, והתפתחו כלכלית ואישית. מנשים נתמכות הן הפכו לנשים חזקות, מובילות, מנהיגות, שמתנדבות למען הקהילה ומובילות שינוי חברתי אמיתי. הן ממשיכות לסחוף אחריהן נשים נוספות במצבן ולייצר שינוי בחברה. 

ידיד לקשיש

ידיד לקשיש

תוכנית "ידיד לקשיש" מחברת בין מתנדבים ובין קשישים, ומייצרת מענה הוליסטי לכל קשיש באמצעות ליווי פרטני. המענים לקשיש ניתנים על פי צורך אישי, וכוללים סל רחב: ביקורי בית, הזנה, ייעוץ משפטי וסיוע במיצוי זכויות, סדנאות תזונה, פעילויות תרבות, חגים וטיולים, וסיוע על פי חליפה אישית בצרכים משתנים כמו תיקונים קלים בבית, ייעוץ והפגת בדידות. צוות התוכנית מלווה את המתנדבים, ונותן מענה לצרכים, ייעוץ וסיוע במקרי קצה, הדרכות ועוד.

הפגת בדידות – למה זה חשוב? מחקרים מלמדים כמעט אחד מכל שני קשישים בישראל מדווח על בדידות, ואחד מכל עשרה קשישים מרגיש שאין לו על מי לסמוך בשעת משבר או מצוקה. כמעט שליש מהקשישים מדווחים כי הם מדוכאים. קשישים חסרי ביטחון תזונתי סובלים פעמיים: גם מצורך מתמיד להתמודד עם איום הרעב איתו הם מתמודדים, וגם עם הבדידות והשלכותיה. הקשישים הם ההורים של כולנו. יש ביניהם ניצולי שואה, עולים חדשים וותיקים, מוותיקי העיר והארץ. עשרות שנים של סיפורי חיים מרתקים נמצאים מאחוריהם, ועתה, בשנותיהם האחרונות, הם זקוקים ליד מושטת ולהתגייסות שלנו למענם.

ידיים של אישה מבוגרת מחזיקות כוס תה
קידום תעסוקה

קידום תעסוקה

שתי נשים במדי טבחיות מתחבקות במטבח תעשייתי

לצד הסיוע לטווח המיידי יש לתת לאנשים הזדמנויות וכלים לשפר את מצבם גם לטווח הארוך. עצמאות כלכלית היא יעד עבור מי שיש לו פוטנציאל השתכרות, ואנו שואפים לעזור לכל אחד למצות את הפוטנציאל שלו.

 

מתכון להצלחה – תוכנית תעסוקתית ופיתוח אישי לנשים ממעגל הרווחה שיש להן פוטנציאל תעסוקתי. נשים מקהילת באר שובע הנתמכות כיום על ידי גורמי רווחה ועמותות, רוכשות כלים ומיומנויות בתחום הקולינריה: בישול , ניהול מטבח, הגשה ועוד. במקביל הן עוברות תהליך אישי

וקבוצתי של העצמה, פיתוח תחושת מסוגלות וביטחון עצמי . בתום תקופת ההכשרה מתקיים תהליך השמה ובסופו יציאה למימוש עצמי ולעצמאות כלכלית.

הפודטראק – חממה תעסוקתית בשיתוף עם אוניברסיטת בן-גוריון עבור נשים מרקע של חוסר ביטחון תזונתי. התוכנית כוללת מעטפת הוליסטית, ליווי והעצמה לנשים שמפעילות את הפודטראק. סטודנטיות לעבודה סוציאלית שנמצאות בשלב ההכשרה המעשית מלוות את הנשים בתוכנית אישית וקבוצתית. עובדות הפודטראק צוברות ניסיון תעסוקתי, לצד סט כלים וכישורים שיסייעו להם בעולם התעסוקה ובחייהן האישיים, בדרך לעצמאות כלכלית.

תיירות חברתית

תיירות חברתית

כחלק מתוכנית ההתפתחות של המסעדה והגברת המעורבות של כלל הקהילה, אנו מזמינים קבוצות ומבקרים פרטיים להגיע אל המסעדה לארוחה חברתית. הארוחה מתקיימת לאחר שעות הפתיחה המיועדות לסועדים, כך שהמסעדה כולה עומדת לרשות הקבוצה. המגיעים יכולים להנות מארוחת צוהריים בריאה וטרייה, להיפגש עם מתנדבים, לדבר עם פעילים קהילתיים ולהכיר מקרוב את העשייה החברתית. ניתן לשלב סדנאות ופעילויות גיבוש ולייצר באופן זה חוויה מגבשת, מיוחדת וערכית, שכל הכנסותיה – תרומה לקהילה.
 

לפרטים נוספים ויצירת קשר

קבוצת צעירים סועדים סביב שולחן ארוך
מרכז לביטחון תזונתי
 נשים מתחת לשמשיה מחייכות למצלמה חלקן יושבות וחלקן עומדות

מרכז לביטחון תזונתי

מרכז פעילות המספק מענים נרחבים לתמיכת נשים שנמצאות בחוסר ביטחון תזונתי ולהוצאתן ממעגל העוני. המרכז מספק מענים איכותיים לנשים בעלות פוטנציאל שיקומי, ובהם: הכשרות וסדנאות העצמה, קורסים מקצועיים, סדנאות תעסוקה, תמיכת תהליך חיפוש העבודה, הכוונה וסיוע בהשמה, ליווי אישי במגוון נושאים וחיבור למענים קהילתיים למגוון האתגרים האופייניים לאוכלוסייה זו. בנוסף, המרכז מחבר בין מענים שונים שקיימים כיום בקהילה – מתנדבים, ארגונים ארציים וגופי רווחה – ובין נשים חסרות ביטחון תזונתי שמתקשות למצות את זכויותיהן או להיעזר במסגרות הסיוע הקיימות.

 

מודל המרכז לביטחון תזונתי מבוסס על יותר מ-20 שנות ניסיון שלנו בהפעלת שירותים לנשים שנלוו לפרויקט המסעדה הקהילתית. במהלך השנים זיהינו שבמקרים רבים נשים חסרות ביטחון תזונתי נדחקו למצבן בשל נסיבות חיים וסביבה שלא אפשרו להן למצות את הפוטנציאל התעסוקתי שלהן. נוכחנו לדעת שלעתים די בדחיפה קלה ועידוד כדי שהנשים יתחילו להאמין בעצמן ויפעלו כדי לצאת ממעגל התמיכה. ההצלחות הובילו לפיתוח מודל פעילות בעל אימפקט גבוה על אוכלוסיות חסרות ביטחון תזונתי, לשבירת מעגל העוני ויציאה מתלות לעצמאות.

הרשמו לניוזלטר שלנו

מידע ועדכונים על הפעילות שלנו

תודה שנרשמת לניוזלטר שלנו!

bottom of page